İskenderun

TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ

ANTİK KENT (İskenderun) ALEXANDRETTA:

Bugünkü İskenderun kentidir. Geçmişinden günümüze pek az şey kalmıştır. Antakya’dan İskenderun’a girişteki liman kalıntılarına ait duvarlar ile şehir merkezindeki tarihi binalar hala mevcudiyetini korumaktadır.1973 yılında Esentepe’de yapılan kazılarda, antik kentin kalıntılarına rastlanmış ve Büyük İskender ‘in bir büstü bulunmuştur.

ARSUZ (Uluçınar) ROSSUS:

İskenderun’un33 km.güneyinde, sahil şeridi üzerinde,asfalt bir yol-la merkeze bağlı turistik bir beldedir.Kıyı ve eteklerinde Roma ve Helenistik döneme ait seramik parçalarına rastlanmakla beraber,halen höyük,nekrapol(antik mezarlık),antik yol ve mozaik kalıntılarına tesadüf edilmektedir. Deniz ve kumu ile bölgenin en önemli turistik özellik taşıyan yeridir. Bir çok kuruluşun ve halkın dinlenme merkezi durumundadır.

SÜTUNLU LİMAN:

Arsuz’a8 km.güneyde,Helenistik dönem özelliği taşıyan bir liman kalıntısıdır.Yolu olmadığından,ancak deniz motorları ile ulaşım imkanı vardır.

FRANK LİMANI:

Helenistik devre ait olduğu sanılmaktadır.Domuz burnunun güneyinde olup,yolu olmayan bir liman kalıntısıdır.

ŞATO KALINTISI:

Şehir merkezinde Catoni Acentası binasının bahçesindedir.Ortaçağ Skabias Liman kalıntısı olup,aynı zamanda savunma kalesidir.Denizden 100m.içeridedir.

GEZİ VE MESİRE YERLERİ

NERGİZLİK:

Soğukoluk yolu üzerinde, ilçeye14 km. mesafededir. Suyu, manzarası ve havası ile ünlü bir yayladır

ARSUZ:

Sahil şeridi üzerinde,İskenderun’a33 km.mesafede,denizi ve kumuyla bir kamp merkezidir.Yaz aylarında yerli ve yabancıların akınına uğrayan şirin bir mesire yeridir.

GÜLCİHAN:

İskenderun-Arsuz asfaltı üzerinde,kumu ve denizi ile bir kamp merkezidir.27 km.mesafededir.

PLAJLAR

PLAJIN ADI İSKENDERUN’a UZAKLIĞI
Karaağaç Belediye Plajı 3 km
Mavi Yalı Plajı 12 km.
Arsuz Plajı 33 km
Gülcihan Plajı 27 km.
Burnaz Plajı 50 km.
Payas Plajı 25 km